11 dni, ponad 40 wydarzeń – wystaw, ekscytujących paneli dyskusyjnych i debat oraz goście spragnieni estetycznych wrażeń, których po 2 latach przerwy można było doświadczać na żywo… Zakończyło się wyjątkowe święto designu i wzornictwa – Łódź Design Festival. Hasłem, które przyświecało 16. edycji była RE:GENERACJA.
Idea regeneracji okazała się być aktualna bardziej niż kiedykolwiek. Czas pandemii, a także ostatnie wydarzenia - wojna w Ukrainie pokazały nam, że nie wrócimy już do świata niezachwianej pewności i gwarantowanej przewidywalności. Pozostaje nam się dostosować, bo nie będzie innego, lepszego momentu. Do dyspozycji mamy teraźniejszość. Z jednej strony - musimy działać. Generować pozytywne zmiany w warunkach, w jakich przyszło nam funkcjonować. Nie możemy czekać aż coś się skończy. Z drugiej zaś strony - powinniśmy dbać o regenerację, a wiąże się to ze zmianą w świadomości. Musimy się tego po prostu nauczyć. Myślę, że umiejętność regeneracji, indywidualnej oraz systemowej, jest czymś, nad czym powinniśmy właśnie teraz mocno popracować.
mówił Michał Piernikowski, dyrektor festiwalu na chwilę przed jego zakończeniem.
Przez te wszystkie lata niezmienne pozostało nasze przekonanie o wartości i zasadności wspierania młodych twórców oraz współtworzenia tego bardzo ważnego dla polskiego wzornictwa wydarzenia. Dziś trudno w Polsce, a może i nawet w Europie znaleźć markę, która konsekwentnie, od tylu lat wspiera daną inicjatywę. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Tegoroczna edycja Festiwalu pod hasłem RE:GENERACJA skłaniała nas do zatrzymania i zastanowienia się nad wyzwaniami współczesnego świata. Dziś powinniśmy wszyscy zrozumieć, że tytułową regenerację trzeba traktować jako stały proces, który musimy wziąć sobie do serca już na zawsze. Szczególnie w kontekście tempa naszej pracy, życia i ciągłych, globalnych zawirowań społeczno-ekonomicznych.
powiedział Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż
W Ceramice Paradyż przyświeca nam misja inspirowania pięknem. Od 33 lat tworzymy i dostarczamy zachwycające produkty, które są wyrazem najwyższej jakości i unikatowego designu. Z powodzeniem wprowadzamy na rynek wiele wspaniałych kolekcji, cieszących się uznaniem klientów, partnerów biznesowych, ekspertów w dziedzinie designu oraz projektantów i architektów wnętrz. Mamy jednak również ogromną chęć i siłę, aby wspierać wiele ważnych inicjatyw na rzecz dobrego wzornictwa. Jednym z nich jest niewątpliwie Łódź Design Festival. Chciałbym szczególnie pogratulować wszystkim laureatom konkursu make me! Jesteście niesamowici, Wasze młode i otwarte umysły wykraczają poza wszechświat. Tworzycie naszą przyszłość wychodząc poza jakiekolwiek ramy i to jest piękne, że nic Was w tym działaniu nie ogranicza.
powiedział Piotr Tokarski, Prezes Ceramiki Paradyż.
Ten plebiscyt to dla nas wyjątkowe zobowiązanie i odpowiedzialność. A towarzysząca mu wystawa to swego rodzaju rekomendacja konsumencka. Przy wyborze finałowych projektów próbujemy odejść od idei związanych z doskonałością produktu, widzianego tylko przez pryzmat prawidłowego projektowania. Wspólnie z radą ekspertów, wskazujemy raczej przedmioty będące obiektem pożądania współczesnych konsumentów, które odpowiadają na ich różnorodne potrzeby
mówi Michał Piernikowski, dyrektor łódzkiego festiwalu i członek Rady Ekspertów.
Niesamowicie było wreszcie wrócić do możliwości spotykania się z ludźmi i móc włączyć ponownie do debat publiczność, która przebywała ‘na żywo’, mogła komentować, zadawać pytania osobom prowadzącym rozmowy. Zauważyliśmy, że ta potrzeba spotykania się, wymiany poglądów twarzą w twarz, to coś, czego nie udało się do końca zastąpić połączeniami zdalnymi
mówił o swoich spostrzeżeniach Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.
Kontakt z publicznością oraz debaty - zwłaszcza te, w których pojawiały się pytania od publiki pokazały, że użytkownicy chcą mieć wpływ na to, co tworzą projektanci, architekci. Że mają swoje zdanie i jest ono bardzo często w kontrze do tego, co kreują designerzy. Zauważalna jest zmiana świadomości odbiorców w zakresie ich możliwości wpływu. Te światy będą się przenikać coraz bardziej.”
dodaje Aleksandra Kietla, rzeczniczka prasowa festiwalu.