5 października br. Ceramika Paradyż została laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Mecenas Roku”. Tego samego dnia Rada Miejska Łodzi wyróżniła ją tytułem „Mecenasa Łódzkiej Kultury”. To dwa dowody uznania za wieloletnie działania, które firma podejmuje, by wspierać i promować polską kulturę i sztukę w regionie, kraju i na świecie.
Doroczna Nagroda Ministra KiDN przyznawana jest od 1997 r. Laureatami są artyści, twórcy, animatorzy kultury oraz instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju, upowszechniania i ochrony polskiej kultury.
Uroczystość odbyła się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Nagrodę w imieniu firmy odebrała Wiceprezes Grupy Paradyż Anna Tępińska-Marcinek. - Ceramika Paradyż od wielu lat kontynuuje swoją misję mecenasa polskiej kultury - w różnych obszarach. Te działania są jednym z kluczowych elementów naszej strategii społecznej odpowiedzialności. Wielka w tym zasługa mojego Taty, Stanisława Tępińskiego, Współzałożyciela Ceramiki Paradyż, który budował firmę w oparciu o konkretne wartości. Jedną z nich jest odpowiedzialność przedsiębiorstwa w wymiarze społeczno-kulturowym - podkreśliła Wiceprezes.
Tego samego dnia, z rąk Prezydent Miasta Łodzi, Hanny Zdanowskiej, Prezes Zarządu Ceramiki Paradyż Adam Tępiński odebrał „Złote jabłko” dla „Mecenasa Łódzkiej Kultury. Na takie wyróżnienie miasto zdecydowało się po raz pierwszy w historii. W uzasadnieniu werdyktu, kapituła konkursu wskazała zaangażowanie Ceramiki Paradyż w rozwój kultury i sztuki, czego przykładem jest m.in. dziesięcioletnia współpraca z Łódź Design Festival - Nagroda to motywacja do dalszego wspierania regionalnych inicjatyw kulturalnych – mówi Adam Tępiński. Jeden z moich kolegów od czasów studenckich przeznaczał - ze skromnego studenckiego budżetu - jeden wydatek na działania kulturalne, podkreślając, że bez kultury nie byłoby cywilizacji. Całkowicie zgadzamy się z takim sposobem myślenia.
Ceramika Paradyż od lat wspiera artystów i ludzi sztuki, jest mecenasem wielu znaczących wydarzeń kulturalnych, zarówno o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. W 2012 r. wspólnie z Fundacją Architektury zainicjowała ogólnopolską akcję społeczną „Ratujemy Mozaiki”, której przewodzi idea uwrażliwienia społeczeństwa, edukacja i jego aktywizacja na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego oraz niszczejących dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej. Firma współpracuje z Muzeum Narodowym, łódzkim Muzeum Kinematografii, Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, czy Filharmonią Łódzką. Wspomaga także kultywowanie lokalnych tradycji i folkloru, m.in: wspiera Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Opocznie, Ogólnopolskie Dożynki Prezydenckie w Spale, Stowarzyszenie Zamek Kazimierzowski, Skansen Rzeki Pilicy i koncerty w ramach projektu „Kolory Polski”.