Amputacja piersi jest intensywną ingerencją w ludzki organizm i psychikę. Po przebyciu mastektomii, wiele kobiet musi przedefiniować swoje postrzeganie ciała, które jest dla nich „nowym” doświadczeniem. Protezy dla Amazonek dostępne na rynku są niemal identyczne i wszystkie cechuje wyraźna estetyka medyczna. Małgorzata Załuska, zwyciężczyni konkursu dla młodych projektantów make me! i laureatka nagrody Paradyż Award 2018 swoim zwycięskim projektem zaprzecza tej zasadzie. Jej proteza piersi „Simpla” jest nie tylko idealnie dopasowana do ciała użytkowniczki, ale również ma więcej wspólnego z kobiecym gadżetem niż produktem rodem ze sklepu medycznego. Główną nagrodę Paradyż Award w wysokości 50 tys. złotych podczas uroczystej gali otwarcia tegorocznej edycji Łódź Design Festiwal wręczył prezes zarządu Ceramiki Paradyż, Adam Tępiński.
Skąd się wzięła „Simpla”? Jak wyglądał proces jej projektowania?
Pracę nad projektem rozpoczęłam wiosną 2017 roku od współpracy ze wspomnianą Amazonką. Obserwowałam, co stanowi dla niej problem w codziennych czynnościach i w trakcie aktywności fizycznej. Dużo rozmawiałyśmy. Na podstawie rozmowy z Amazonką dla której projektowałam protezę, oraz wpisów z forum dla amazonek, wyodrębniłam obszary problemowe związane z noszeniem protezy piersi m.in. takie jak występowanie alergii skórnych czy odparzeń, skrzywiona sylwetka. Starałam się znaleźć dla nich alternatywę. Tym co jednak stanowiło największe wyzwanie, był dla mnie silny związek protezy ze sferą medyczną, szpitalną, która nieustannie przypomina o chorobie.
Co Pani zdaniem stanowi największy problem dla kobiet, które przeszły mastektomię? Jak sobie z tym radzić?
Czym produkt różni się od rozwiązań dostępnych na rynku?
Protezy generowane za pomocą narzędzia „Simpla” mają przede wszystkich charakter indywidualny i osobisty. Powstają na podstawie skanu 3d ciała użytkowniczki wykonywanego w warunkach domowych. Kształt i wielkość protezy stanowią odwzorowanie zdrowej piersi. Struktura protezy składa się z niezależnych od siebie elementów połączonych wspólną podstawą. Zachodzące pomiędzy nimi zależności poprawiają elastyczność protezy i ożywiają ją podczas noszenia. W przypadku zewnętrznych protez piersi zdarza się, że nie udaje im się idealnie wypełnić miejsca po całkowitej amputacji i np. powyżej linii biustonosza widoczne jest zagłębienie. W przypadku protez „Simpla” linia protezy stapia się wizualnie z ciałem użytkowniczki.
Jaki jest przewidywany koszt zakupu protezy „Simpla”?
Czy zwycięstwo w konkursie make me! pomoże Pani rozwijać produkt? Jakie ma Pani plany w tym zakresie?
Co Pani sądzi o sytuacji zawodowo-biznesowej młodych projektantów? Czy konkursy takie jak make me! są realnym wsparciem ich kariery? W czym mogą im pomóc?
Myślę, że konkursy takie jak „make me!” pomagają nam się rozwijać. To ogromne wyróżnienie i szansa, by zostać zauważonym przez osoby, które są dla nas autorytetami w dziedzinach związanych z projektowaniem. Nagroda w konkursie jest znakiem, że udało nam się stworzyć coś, wobec czego ludzie nie pozostają obojętni. Mamy również okazję spotkać się z potencjalnymi użytkownikami, wyjść do szerszej grupy odbiorców, poznać ich opinie, postarać się ulepszyć rozwiązanie. Jest to również szansa do nawiązania kontaktów biznesowych i współpracy projektowej, realna szansa na wdrożenie pomysłu. Przyjęcie, z jakim spotkał się mój projekt pomogło mi utwierdzić się w przekonaniu, że dobrze wybrałam temat pracy dyplomowej.