Od wczoraj grono członków „Partnerstwa na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) w Polsce” liczy 30 nowych organizacji. W obecności Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz ich przedstawiciele złożyli podpisy na karcie Partnerstwa. Wśród nowych sygnatariuszy deklaracji jest Ceramika Paradyż – pierwsza firma reprezentująca branżę ceramiczną.
Agenda 2030 zawiera 17 celów i 169 zadań w ramach trzech obszarów – gospodarczego, środowiskowego i społecznego. Cele te to m.in.: czysta i dostępna energia, wzrost gospodarczy i godna praca, innowacyjność, mniej nierówności, zrównoważone miasta i społeczności, odpowiedzialna produkcja i konsumpcja.
Zobowiązania Ceramiki Paradyż dotyczą sfery społecznej (cel nr 1) i środowiskowej (cel nr 9). W ramach przeciwdziałania ubóstwu firma współpracuje z partnerami lokalnymi m.in. świetlicami środowiskowymi oraz organizuje wydarzenia edukacyjno-kulturalne na rzecz rozwoju pasji i talentów wśród najmłodszych mieszkańców miejscowości sąsiadujących z siedzibą i fabrykami firmy. W zakresie działań proekologicznych Ceramika Paradyż stale dąży do zwiększania efektywności wykorzystania zasobów oraz inwestuje w innowacyjne rozwiązania i sukcesywnie modernizuje linie produkcyjne, aby ograniczać oddziaływania na środowisko. Jedną z najnowszych inicjatyw realizowanych przez Ceramikę Paradyż jest projekt zmniejszenia zużycia gazu w suszarni rozpyłowej poprzez wykorzystanie ciepła odpadowego ze strefy spalania pieców rolkowych w Zakładzie Produkcyjnym Wielka Wola.
Ceramika Paradyż jest jednym z największych przedsiębiorstw w województwie łódzkim. Jako dobry sąsiad staramy się jak najlepiej dbać o najbliższe otoczenie zarówno w wymiarze społecznym, jak i ekologicznym. Przystąpienie do „Partnerstwa na rzecz realizacji SDGs w Polsce” jest jednocześnie przypieczętowaniem naszych działań i zobowiązaniem do dalszego prowadzenia biznesu w odpowiedzialny sposób – mówi dr inż. Anna Tępińska-Marcinek, Wiceprezes Ceramiki Paradyż, która w imieniu firmy złożyła podpis pod deklaracją.
Celem partnerstwa na rzecz wdrażania Agendy 2030 w Polsce jest zaangażowanie w proces szerokiego grona interesariuszy. Oznacza to zaangażowanie i szeroko zakrojone współdziałanie pomiędzy podmiotami publicznymi, prywatnymi, organizacjami pozarządowymi, sektorem nauki i społeczeństwem obywatelskim na różnych etapach planowania i realizacji działań rozwojowych. Największe przedsiębiorstwa partycypujące w deklaracji to m.in.: Jeronimo Martins Polska, Nestle Polska S.A., Grupa LOTOS S.A., PKN Orlen S.A, Polskie Koleje Państwowe S.A., Deloitte Advisory Sp. z o.o., Coca-Cola Poland Services Sp. z o.o.