W dniach 17 – 18 października br. roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się X Jubileuszowa Sesja Konserwatorska „Między ortodoksją, a kreacją” pod hasłem: Przyszłość rynku konserwatorsko – inwestycyjnego w Polsce na tle doświadczeń ostatniego dziesięciolecia, którą Ceramika Paradyż miała zaszczyt objąć patronatem merytorycznym.
Ceramika Paradyż poza tworzeniem inspirujących i innowacyjnych produktów do wnętrz, dostrzega również potrzebę dialogu i wymiany doświadczeń dotyczących projektów inwestycyjnych pod ochroną konserwatorską. Dlatego też firma zdecydowała się wesprzeć wydarzenie, które organizowane jest cyklicznie przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie pod patronatem honorowym Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. W tym roku w licznym gronie architektów, inwestorów jak również przedstawicieli służb konserwatorskich została podjęta problematyka rewitalizacji i zarządzania zabytkowymi zespołami architektonicznymi oraz układami urbanistycznymi. Organizatorzy i uczestnicy skupili się na wyzwaniach, które w najbliższej przyszłości decydować będą o dalszym rozwoju rynku konserwatorskiego i inwestycyjnego w Polsce.
W rozbudowanym panelu o najciekawszych projektach, realizacji i adaptacji konserwatorskich ostatnich lat wystąpił dyrektor ds. rozwoju produktu Ceramiki Paradyż Michał Drożdż, który wspólnie z projektantką Mają Ganszyniec poprowadził wykład o ponadczasowych rozwiązaniach w dobie personalizacji. Podczas prezentacji prowadzący przytaczając konkretne przykłady zwrócili słuchaczom uwagę na fakt, że design ma swoje źródła i korzenie zarówno w kulturze, jak i otoczeniu. Przedstawili także wspólny projekt Ceramiki Paradyż i Studio Ganszyniec, który nawiązuje bezpośrednio do polskiej historii ceramicznej, a jego efekty mogą pomóc rozwiązać wiele dylematów w inwestycjach objętych ochroną konserwatorską. Wystąpienie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników panelu.
Gościem specjalnym podczas pierwszego dnia wydarzenia był także Janusz Kapusta, odkrywca jedenastościennej bryły geometrycznej „k-dron”, która była inspiracją do stworzenia wystawy firmy podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival. Spotkanie z wynalazcą jak zawsze cieszyło się dużą popularnością i zainteresowaniem gości. Wielu z nich po raz pierwszy miało okazję usłyszeć o bryle, dla której w ciągu 30 lat od chwili odkrycia wymyślono i opatentowano co najmniej kilkanaście sposobów zastosowania m.in. jako materiały budowlane, zabawki czy biżuteria.