Dobrze się dzieje, jeśli nowy produkt nie tylko pięknie wygląda, ale także odpowiada na ważne problemy społeczne, zmieniając tym samym na lepsze codzienność wielu osób. Małgorzata Załuska, absolwentka wydziału Wzornictwa ASP, przygotowała prototyp protezy piersi, który ma szanse poprawić komfort fizyczny i psychiczny Amazonek. Projekt zdobył nagrodę główną Paradyż Award w konkursie make me! 2018 i może trafić do masowej produkcji.
Tabu, które dotyka co ósmą kobietę
W 2018 roku Paradyż Award zostało przyznane Małgorzacie Załusce, autorce innowacyjnego projektu protezy piersi Simpla. – Przeczytałam kiedyś wyniki badań, według których rak piersi może dotknąć co ósmą kobietę na świecie. Zaskoczyła mnie ta powszechność, ale dość szybko sama się o niej przekonałam – opowiada Małgorzata Załuska. – Bliska mi osoba zachorowała i musiała przejść zabieg mastektomii jednostronnej. W moim projekcie magisterskim postanowiłam zmierzyć się z tym tematem, który w Polsce nadal ma status tabu. Praca nad projektem rozpoczęła się wiosną 2017 roku od współpracy ze znajomą Amazonką projektantki. W toku obserwacji udało się określić zakres problemów w codziennych czynnościach i w trakcie aktywności fizycznej. Dodatkowym źródłem inspiracji i wiedzy okazały się wpisy z forum dla Amazonek. Dostępne obecnie na rynku protezy piersi generowały bowiem liczne problemy, przede wszystkim związane z brakiem komfortu użytkowania. Simpla ma stanowić zatem alternatywę dla protez, które nadal dziś są kojarzone ze sferą medyczną. Innowacyjny design projektu docelowo pozwoli na dostosowanie struktury i materiału dokładnie do potrzeby Amazonki, zapewniając jej większe poczucie prywatności i intymności.
Intymny projekt
– Zdobycie nagrody Paradyż Award i wygrana w konkursie make me! utwierdziły mnie, że dobrze wybrałam temat pracy magisterskiej – przyznaje Małgorzata Załuska. – Dodatkowo zmotywowało, by dążyć do realizacji powstałej idei. Simpla znajduje się obecnie w fazie dopracowania, co w praktyce projektowej m.in. oznacza często powrót do pierwotnych koncepcji i ich ponowną weryfikację. Jednym z głównych założeń projektu było wykorzystanie projektowania parametrycznego, które pozwoliłoby uzyskać różne właściwości protezy, w zależności od potrzeb użytkowniczki. Ostatnio najwięcej czasu poświęcam więc nauce oprogramowania, co stopniowo przybliża mnie do fazy testów i szerszych badań, niż te przeprowadzone na potrzeby dyplomu. Jak zaznacza projektantka, nagroda Paradyż Award pozwoliła jej zainwestować w wiedzę oraz narzędzia niezbędne do realizacji projektu – Ze względu na trwający proces kreatywny, a także konceptualność i, a może przede wszystkim, intymny charakter projektu, póki co zdecydowałam się pracować nad nim samodzielnie – zaznacza Małgorzata Załuska. – Na co dzień jestem projektantką w studio oraz stopniowo staram się rozwijać tandem projektowy z Przemkiem Zemburą. Nie jest łatwo dzielić te wszystkie obowiązki, ale bardzo pomaga mi różnorodność tematów projektowych, które podejmuję. Rozwijanie Simpli oznacza pracę nad projektem innowacyjnym. Nie ma utartych schematów postępowania, punktów odniesienia, dlatego momentami nie jest łatwo. Doświadczenie zdobyte w trakcie praktyki zawodowej pomaga, ale nie wszystko można przewidzieć. Z przewidywaniami nie chcę wybiegać zbyt daleko w przyszłość. Etap dopracowania koncepcji projektantka planuje zakończyć prototypami z materiału docelowego, innego niż proteza pokazywana na zdjęciach. Kolejną fazą byłoby testowanie Simpli przez potencjalne użytkowniczki. Jak zaznacza sama autorka: – Trudno jest rozmawiać na podstawie wydruku, który jeszcze nie posiada wszystkich zakładanych właściwości. Jest to bardzo intymny projekt, nie wyobrażam sobie takich rozmów wyłącznie na podstawie wyglądu protezy. Przede wszystkim trzeba jej dotknąć, przymierzyć. Nie widzę innej możliwości, niż stworzenie alternatywnego prototypu, wykonanego z innego niż dotychczas materiału, wykazującego znacznie lepsze właściwości fizyczne. Simpla od początku była dedykowana kobietom i ich komfortowi, i to pozostaje dla mnie najważniejsze.
Paradyż Award – uznanie dla młodych twórców
Ceramika Paradyż od lat napędza polskie wzornictwo, tworząc nie tylko wyjątkowe produkty, ale angażując się i wpierając także różne wydarzenia z obszaru dobrego projektowania jak m.in. Łódź Design Festival, którego od samego początku pełni zaszczytą rolę mecenasa. Konkurs make me! to kluczowy element tego festiwalu i obecnie jedno z najważniejszych wydarzeń dla młodych designerów o globalnym zasięgu. Projektanci z całego świata przyjeżdżają do Łodzi, by przedstawić swoje propozycje odpowiedzi na aktualne światowe wyzwania, problemy i potrzeby. Najciekawsze rozwiązanie zdobywa nagrodę główną Paradyż Award w wysokości 50 000 złotych. – Prace zgłaszane do konkursu make me!, interpretowane przez absolutnie wyjątkowych młodych twórców, odnoszą się nie tylko do aktualnych tematów artystycznych i wzorniczych, ale przede wszystkim poruszają problemy społeczne czy ekologiczne – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż. – Jako firma odpowiedzialna społecznie, niezmiennie wspieramy innowacyjność i poszukiwania nowych rozwiązań, które odpowiedzą na wymogi współczesności i wyzwania przyszłości. Z tym większym zainteresowaniem czekamy na zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu. Jestem przekonany, że przesłane prace będą dla nas wszystkich inspirującą niespodzianką, tym samym przysporzą jury sporo dylematów z wyborem najlepszego projektu.
XIII edycja Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 17 – 26 maja br. pod hasłem „Dobre Życie”. Nabory do tegorocznej edycji konkursu make me! trwają do 16 marca.
http://makeme.lodzdesign.com/