17 maja rozpoczęło się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w świecie polskiego designu – Łódź Design Festival. Tegoroczna edycja koncentruje się wokół hasła „Dobre życie”, które zainspirowało twórców do przygotowania licznych wystaw, warsztatów i paneli dyskusyjnych. Festiwal, którego centrum jest Art_Inkubator w Fabryce Sztuki (Tymienieckiego 3), potrwa do niedzieli 26 maja.
Nagrody w konkursie make me! rozdane
Oficjalne otwarcie, w którym uczestniczyli m.in. prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska, prezes mecenasa festiwalu Ceramiki Paradyż Adam Tępiński, dyrektor ŁDF Michał Piernikowski oraz licznie przybyli goście i przedstawiciele mediów odbyło się 17 maja. Już tradycyjnie podczas tej uroczystości ogłoszono zwycięzcę konkursu dla młodych twórców make me! Tegorocznymi zdobywcami nagrody głównej Paradyż Award, w wysokości 50 tysięcy złotych, został duet Nils Körner oraz Patrick Henry Nagel z niemieckiego studia projektowego Haus Otto, które zajmuje się projektowaniem zarówno produktów jak i przestrzeni. Na całym świecie ponad 150 milionów ludzi potrzebuje okularów, ale nie ma do nich ani dostępu, ani koniecznych środków finansowych. Zwycięski projekt One Dollar Glasses bada możliwości produkcji okularów z materiałów takich, jak stal sprężynowa, rury termokurczliwe i soczewki, dostępnych za mniej niż jednego dolara. Projekt miał na celu stworzenie szerokiego spektrum rozwiązań i opiera się na organizacji Non-Profit EinDollarBrille e.V. – Jury było jednogłośne. Rzadko się zdarza, żeby wybieranie tej głównej nagrody było tak proste, oczywiste już po pierwszym głosowaniu. Nagrodziliśmy tutaj wrażliwość społeczną i wnikliwość procesu, który panowie przeprowadzili w bardzo dokładny i rzetelny sposób, jakość wykonania oraz walory estetyczne. Wszyscy ci, którzy w komisji mieli na nosie okulary pomyśleli, że właściwie chętnie zmieniliby je na te, które oceniali – uzasadniała wybór jury jego przedstawicielka, Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor programowa School Of Form. Do niemieckich projektantów trafiła również nagroda specjalna w wysokości 5 tys. zł, ufundowana przez firmę Interprint, sponsora festiwalu. Z kolei nagrodę specjalną w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez Łódź Design Festival, otrzymał Mateusz Mioduszewski za projekt ASHka – ceramika z popiołu.
Instalacja miejska „Relaks w Łodzi”
Łódź Design Festival i jego organizatorzy stwarzają również okazję do przygotowania specjalnych instalacji w przestrzeni miejskiej. W tym roku na gości czeka specjalna ławka "Relaks w Łodzi" zaprojektowana przez studio Izabela Bołoz. Na czas trwania wydarzenia ulokowano ją w centrum festiwalowym Art Inkubator, jednak docelowo ławka zostanie umieszczona w przestrzeni dworca Łódź Fabryczna. Ławka składa się z pięciu figur, które tworzą modułową bryłę. Wyrazistego charakteru obiektowi dodają ilustracje Kasi Boguckiej, znanej już mieszkańcom Łodzi ze stworzenia wyjątkowych, kolorowych grafik wewnątrz dworca Łódź Fabryczna. Zarówno grafiki w poczekalniach, jak i ilustracje na ławce to geometryczne, utrzymane w komiksowej stylistyce, obrazy życia w mieście. Towarzyszą im intrygujące, pozytywnie nastrajające slogany podkreślające, że Łódź to miasto, w którym nie tylko się bywa, ale też „dobrze żyje”. W projekcie ławki wykorzystano precyzyjnie docięte, układające się w kompozycję ilustracyjną elementy kilku kolekcji gresów szkliwionych Ceramiki Paradyż. Nieszablonowe zastosowanie płytek pokazuje, że stają się one ciekawym materiałem, który z powodzeniem może być wykorzystywany w przestrzeni publicznej.
100 lat Bauhausu
Od pierwszego dnia festiwalu dużym zainteresowaniem i popularnością cieszy się wyjątkowa wystawa przygotowana przez Ceramikę Paradyż inspirowana nurtem Bauhausu. Intensywna kolorystyka przestrzeni oraz tematyczny neon zachęcają zwiedzających do robienia pamiątkowych zdjęć i własnych interpretacji hasła przewodniego festiwalu. – W tym roku wszyscy miłośnicy szkoły Bauhausu obchodzą 100-lecie jej założenia, a my świętujemy jubileusz 30-lecia istnienia na rynku. Dwie okrągłe rocznice skłoniły nas zatem do pochylenia się nad dorobkiem i kierunkiem przyszłego rozwoju wzornictwa, a naszą koncepcją wystawy „30”, chcemy dodatkowo wyróżnić i docenić wkład tej przełomowej uczelni, która na stałe odmieniła postrzeganie świata designu i architektury – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.
Łódź – design z całej Europy
O atrakcyjność programu 13. edycji Łódź Design Festival zadbali organizatorzy, zapraszając twórców z różnych zakątków Europy. Zaplanowano między innymi spotkanie ze szwedzkim kolektywem Form Us With Love, zaś w Centralnym Muzeum Włókiennictwa można już podziwiać wystawę przygotowaną przez słynnego hiszpańskiego projektanta Jaime Hayon. Z kolei polscy twórcy m.in. Maja Gaszyniec, HOLA Design, Robert Majkut i Piotr Kalinowski, wezmą udział w specjalnej edycji Akademii Paradyż dla projektantów oraz bloku „Dobre Życie”. Różnorodność przygotowanych wydarzeń od lat przyciąga na festiwal zarazem profesjonalistów, jak i wszystkich ludzi szukających przepisu na dobre życie.
Na Łódź Design Festival zapraszają Ceramika Paradyż – mecenas festiwalu oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń i Miasto Łódź. Cały program i szczegóły wydarzeń dostępne są na stronie www.lodzdesign.com