Minimalistyczny styl skandynawski coraz częściej schodzi na drugi plan. Powraca z kolei moda na aranżowanie przestrzeni oryginalnych, a wręcz ekscentrycznych. Trendy pozwalają puścić wodze fantazji – szukać nieoczywistych kontrastów, łączyć kolory i materiały, postawić na bogactwo dodatków, aby wyrazić siebie we wnętrzu. Wiele możliwości podsuwają odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe, w tym płytki ceramiczne.
Różnorodność kształtów
Odejście od wnętrzarskich klasyków można zauważyć w wielu aspektach, a jednym z nich jest różnorodność kształtów obecnych w jednym pomieszczeniu. Tendencja ta dotyczy zarówno mebli, dodatków, jak i materiałów wykończeniowych. W przypadku tych pierwszych, przestają dominować kanciaste i prostokątne formy, a do łask powracają modne w latach 70. obłe kształty. Łagodnie zakończone krawędzie nadają wnętrzu subtelności i wprowadzają do niego harmonię oraz są idealnym kontrastem do geometrycznych kształtów płytek ceramicznych. Już nie tylko kwadratowe i prostokątne – chętnie układane jodełkę, ale również heksagonalne, trafiają w gusta projektujących eklektyczne wnętrza, nadając im wyrazu. W kolekcjach Hexx i Esagon Ceramiki Paradyż, płytki w kształcie plastrów miodu można znaleźć w kilku wersjach: szklanej, trójkolorowej i tej imitującej drewno.
Bogactwo wzorów i kolorów
Kolejnym przejawem mody na maksymalizm jest powrót patchworkowych wzorów. Bogato zdobione elementy wystroju to idealny sposób na ocieplenie wnętrza mieszkania i wyznaczenie punktu centralnego pomieszczenia. W kolekcji Harmony Ceramiki Paradyż znajdują się płytki zdobione geometrycznymi wzorami, a także niestandardową, wypukłą strukturą. Zestawienie ich w jednej linii nie jest przypadkowe. Sugeruje, że połączenie wzorzystych płytek z trójwymiarowymi nie jest aktualnie wnętrzarskim faux-pas. Patchworkowe płytki ceramiczne występują najczęściej w maksymalnie dwóch, stonowanych barwach, a przyciągać wzrok mają znajdujące się na nich elementy zdobnicze.
Zwolennicy głębokich i żywych barw, chętniej wybiorą gładkie płytki, których głównym wyróżnikiem będzie właśnie intensywna kolorystyka. Aktualnie popularnością cieszy się szczególnie koralowy, morelowy oraz terakotowe odcienie pomarańczowego i czerwonego. W palecie barw pastelowych dominują jasne, jednak wciąż wyraziste kolory, takie jak: liliowy, cytrynowy, pistacjowy czy seledynowy.
Połyskujące powierzchnie
Innym przykładem aranżacyjnej ekspresji są uniwersalne szklane inserta, które występują również w wielobarwnych i wzorzystych opcjach. Stosuje się je główne w łazienkach – sprawdzą się zarówno na całej powierzchni ściany, a także jako ozdobny pas okalający pomieszczenie lub podkreślający jego wybrany fragment. Bardziej błyszcząca powierzchnia inserta utrzymanego w morskiej barwie, której wzór przypomina szlachetny kamień to świetny sposób na zaakcentowanie centralnego punktu łazienki. Uzupełnienie takiej przestrzeni złotą lub miedzianą armaturą nada wszystkiemu smaku i klasy, która powinna towarzyszyć również eklektycznym wnętrzom.
Wariant dla przezornych
Dla osób szybko zmieniających swoje upodobania, a także dla tych bardziej ostrożnych, zaleca się wykreowanie wnętrza bazującego na klasycznych kolorach i formach. Dobrze sprawdzą się tutaj inspirowane marmurem płytki z kolekcji Barro Ceramiki Paradyż, które utrzymane są w ponadczasowej, czarnej kolorystyce z charakterystycznym dla tego kamienia użyłowaniem. Dają nieograniczone możliwości w doborze dodatków, a zarazem gwarantują wykreowanie przestrzeni zawsze wpisującej się we wnętrzarskie trendy. Do płytek Barro można dobrać welurowe meble oraz futurystyczne lampy, jednak równie dobrze kafelki zaprezentują się przy bardziej oszczędnym wyposażeniu wnętrz – np. w minimalistycznej łazience.