Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu – to tam domownicy i goście wspólnie celebrują spotkania przy niezobowiązujących kolacjach lub oficjalnych obiadach. Współcześnie przestrzeń przeznaczona do spożywania posiłków przyjmuje wiele form – jako wyodrębnione pomieszczenie, przestrzeń połączona z aneksem kuchennym lub wydzielona część salonu. Jak ją zaprojektować, by połączyć praktyczną funkcję z ponadczasowym stylem? Poniżej podpowiadamy, jak nadać temu pomieszczeniu wyjątkowego wyrazu.
Oficjalna jadalnia
Właściciele dużych domów lub mieszkań często mają możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia, które aranżują na jadalnię. Odpowiednio łącząc elementy wykończeniowe z meblami, można stworzyć niepowtarzalne wnętrze, które odpowie naszym potrzebom i gustom. Jeżeli lubimy przestrzenie w minimalistycznym, surowym stylu, w jadalni dobrze sprawdzą się podłogi pokryte płytkami wielkoformatowymi utrzymanymi w stonowanych odcieniach szarości. Dla bardziej oryginalnego efektu, płytki mogą zostać ułożone dodatkowo na jednej ze ścian. Kolekcja Space Ceramiki Paradyż o powierzchni przypominającej beton, podkreśli styl wnętrza, szczególnie sprawdzając się np. w aranżacjach loftowych. Wystrój jadalni będzie zależał od wykorzystanych dodatków – metalowe krzesła i masywny ciemny stół dodadzą industrialnego klimatu, z kolei drewniane meble i rośliny wprowadzą bardziej kameralną atmosferę.
Zwolennicy przytulnego klimatu, którzy pragną wprowadzić do wnętrza powiew natury, powinni z kolei rozważyć zastosowanie w jadalni płytek drewnopodobnych. Materiał ten łączy bowiem ciepło barw naturalnego drewna z praktycznością i wytrzymałością ceramiki. Do tak wykończonego pomieszczenia pasują kolorowe dywany i poduszki, które dodadzą mu rustykalnego klimatu. Podłogę utrzymaną w barwie ochry można stworzyć np. z płytek kolekcji Hilton Ceramiki Paradyż, która gustownie komponuje się z meblami np. w stylu shabby chic i dodatkami utrzymanymi w żywych tonacjach.
Mała jadalnia, dużo możliwości
W mieszkaniach coraz częściej łączy się salon z jadalnią oraz aneksem kuchennym. Dzięki temu rozwiązaniu na niewielkiej przestrzeni miejskiej kawalerki można stworzyć naprawdę funkcjonalną przestrzeń. Aby powiększyć optycznie wnętrze i czytelnie rozdzielić funkcje poszczególnych części, warto zastanowić się nad wykorzystaniem różnych materiałów wykończeniowych ścian. Jeśli chcemy, by część jadalniana stanowiła centrum mieszkania, warto sięgnąć po płytki o charakterystycznym wzorze, który przyciągnie wzrok gości. Orientalne, patchworkowe płytki umieszczone na ścianie przy stole to świetny sposób na odróżnienie strefy jadalni od pozostałej przestrzeni pomieszczenia. Inspirowane marokańskimi grafikami kafelki wchodzące w skład kolekcji Modern Ceramiki Paradyż utrzymane są w czarno-białej kolorystyce, dzięki czemu sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, jak i tych utrzymanych w stylu klasycznym lub boho. Jeśli chcemy zachować naszą kawalerkę w stonowanej aranżacji, musimy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości szafek o gładkich i jasnych frontach, w których będziemy mogli schować naczynia, książki czy inne drobiazgi. W przypadku orientalnych inspiracji możemy śmiało pobawić się kolorami mebli i poduszek oraz wstawić rośliny w barwnych donicach. W mieszkaniu o niedużym metrażu, podłogi powinny być jednolite, aby optycznie powiększyć przestrzeń.
Jadalnia otwarta na taras
Kolejnym sposobem na optyczne powiększenie i stylistyczne uspójnienie przestrzeni jest „połączenie” jej z balkonem lub tarasem. W tym przypadku musimy jednak pamiętać, by wybrane płytki były odporne na zmienną pogodę. Fani rustykalnego lub loftowego stylu mogą wydzielić jadalnianą przestrzeń przy użyciu klinkierowych płytek odwzorowujących cegłę, które świetnie sprawdzą się również na zewnątrz. Wyłożenie nimi podłogi oraz fragmentu ściany pomieszczenia pozwoli zaznaczyć strefę jadalnianą i kuchenną. Klinkierowe, klasyczne płytki znaleźć można w kolekcji Viano Ceramiki Paradyż, w skład której wchodzą zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe. Jeśli do takiej ceramiki dobierzemy chromowane lampy, klasyczne meble, a kuchenne blaty, stół i krzesła utrzymamy w drewnianych odcieniach, uzyskamy ponadczasowe i przestronne wnętrze.
Aranżując jadalnię, musimy wybrać konkretne rozwiązania spomiędzy tysięcy możliwości. Przede wszystkim warto pamiętać, że pomieszczenie ma być funkcjonalne i umożliwiać swobodne spożywanie w nim posiłków. Przestrzeń, która nieraz gości wiele osób naraz, powinna zostać wykończona trwałymi i wytrzymałymi materiałami odpornymi na zabrudzenia takie, jak czerwone wino, tłuste sosy czy gorąca herbata. Solidne i estetyczne płytki ceramiczne to podstawa przy wykańczaniu jadalni, którą można następnie wypełnić naszymi wymarzonymi dodatkami. W ten sposób stworzymy przytulną i funkcjonalną przestrzeń dopasowaną do naszych potrzeb i stylu.