W piątek 27 marca ogłoszono wyniki jubileuszowej 10. edycji must have, jednego z najbardziej prestiżowych plebiscytów w dziedzinie designu w Polsce. Spośród 409 zgłoszeń Rada Ekspertów wyróżniła 75 najlepszych polskich wdrożeń. Tytuł must have 2020 otrzymała między innymi kolekcja „Modernizm” Ceramiki Paradyż, której głównym elementem są kultowe gorseciki.
Unikatowe wzornictwo
Plebiscyt must have od 10 lat stanowi ważną część programu Łódź Design Festival. Jego celem jest wyróżnienie najznakomitszych wdrożeń polskich projektantów i producentów, wyznaczających trendy w polskim designie. Zgodnie z zamysłem organizatorów, must have powstał, by upowszechnić w Polsce dobre wzornictwo oraz promować rodzimy biznes i projektantów. Zgłoszenia przyjmowane są bezpłatnie przez cały rok. Swoje nominacje prezentuje także niezależna Rada Ekspertów, która aktywnie wyszukuje na rynku wyróżniające się produkty. Wśród wdrożeń nominowanych w ten sposób znalazła się m.in. kolekcja „Modernizm” Ceramiki Paradyż. W skład Rady wchodzą uznani architekci, przedstawiciele mediów i najważniejszych w kraju ośrodków wzornictwa: Anna Grużewska („Czas na Wnętrze”), Michał Piernikowski (Łódź Design Festival), Dominika Olszyna (WP.pl), Agnieszka Gruszczyńska-Hyc („M jak Mieszkanie”), Zuza Dominów (Homebook.pl), Michał Mazur (Trendomad.com), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), Małgorzata Szczepańska („ELLE Decoration”), Diana Nachiło (biznes.pl), Magda Świć i Paweł Rafa („LABEL”), Areta Szpura, Agnieszka Polkowska (TRENDSPOT), Maria Ostrowska (Instytut Adama Mickiewicza), Olga Łosiak (Izabela Bołoz Studio), Przemo Łukasik (Medusa Group), Iwona Ławecka-Marczewska („Dobre Wnętrze”) i Monika Zieleniewska (Onet.pl).
Zaczerpnięte z tradycji
Kolekcja „Modernizm” Ceramiki Paradyż powstała we współpracy z cenioną projektantką Mają Ganszyniec. Motywem przewodnim wdrożenia stały się kultowe gorseciki, czyli malutkie płytki o charakterystycznym kształcie przywodzącym na myśl damskie gorsety. Gorsecikowe mozaiki stanowiły typowy element architektury w przedwojennej Polsce. Dzięki swej uniwersalności stwarzały architektom wiele możliwości aranżacyjnych, przez co chętnie stosowane były zarówno w budynkach publicznych, jak i w prywatnych domach. Po wojnie unikatowe kompozycje zaczęły jednak zanikać. Ceramiką Paradyż wraz z Mają Ganszyniec zadbała o precyzyjne odtworzenie ich kształtu i najpopularniejszych barw. W efekcie powstała kolekcja złożona z płytek w sześciu kolorach z 10 mozaikami uzupełnionymi o autorskie wzory. Serię tworzą również płytki heksagonalne i kwadratowe w trzech formatach. Dzięki temu „Modernizm” pozwala nie tylko na renowację zabytkowych mozaik, lecz przede wszystkim na wprowadzenie ikonicznych wzorów do nowoczesnych przestrzeni. To hołd złożony przedwojennym projektantom i polskiemu dziedzictwu estetycznemu oraz wkład w kreowanie przyszłości rodzimego designu.
Święto polskiego designu
Organizowany od 2007 roku Łódź Design Festival to najbardziej opiniotwórcze wydarzenie związane ze wzornictwem w Polsce, a także całej Europie Środkowo-Wschodniej. W czasie festiwalu odwiedzający mają okazję zapoznać się z osiągnięciami designu w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, przez rzemiosło, aż po projektowanie usług. Wydarzenie prowokuje także do krytycznej dyskusji na temat zjawisk wzornictwie i motywuje producentów do jeszcze większej dbałości o jakość i estetykę oferowanych produktów. Tegoroczną, 14. edycję ŁDF z uwagi na pandemię koronawirusa przełożono na wrzesień br.